Ks. Mieczysław Pająk
Aktualności
  • W fazie upiększeń

    Zasady zysku, handlu, lukratywnego biznesu na dobre pochłonęły umysły i serca nie tylko bogatej Ameryki (czego […]

  • Sztafeta nie olimpijska, ale misyjna

    Od wieków przeciętny człowiek pożąda chleba i igrzysk. Te ostatnie z Rio przebrzmiały, bezpowrotnie odeszły do […]

Imieniny

Budowa Kościoła

projekt kościoła Bagandou

Projekt kościoła w Bagandou

Misja Katolicka w Bagandou liczy obecnie 14 kaplic wraz z kościołem parafialnym. Początkowo istniało ich 9. Stopniowo były zakładane nowe wspólnoty chrześcijan-katolików. Dzięki pracy misjonarzy zostały zaprowadzone szkoły dla pigmejskich dzieci i powstały również dwie nowe kaplice typowo do katechizacji Pigmejów.

Od 2003 r. wybudowanych zostało 7 nowych, murowanych kaplic, wcześniejsze były z błota lub cegły niewypalanej, kryte liśćmi z palmy, a czasami były to tylko hangary na kijach zupełnie nietrwałe.

Kościół parafialny wybudowany z kamienia łączonego gliną i z desek w latach osiemdziesiątych XX wieku jest systematycznie niszczony przez termity. Jego dach przecieka, ponieważ blacha jest już mocno pordzewiała.

Prace przy budowie kościoła Bagandou

Prace przy budowie kościoła

Stąd też od dawna zamiarem misjonarzy była budowa nowego kościoła, lecz z braku wystarczających środków finansowych, nie podejmowano się tej inicjatywy na rzecz budowy kaplic we wioskach, gdzie była większa konieczność.

Od roku 2012 wybudowano 2 domy celem przesiedlenia sąsiadów starego kościoła, którzy jednak nie chcieli opuścić swoich lepianek. Po ich odejściu w listopadzie 2014 roku zostały wykonane fundamenty pod nowy kościół. Jego długość ma wynosić 26 m, a szerokość 14,5 m; w najwyższym punkcie będzie sięgał do 10,5 m.

Prace związane z budową postępują w żółwim tempie ze względu na brak odpowiednich środków transportu materiałów budowlanych, których zwózka jest utrudniona ze względu na fatalny stan dróg, strome podjazdy i wielką odległość od stolicy kraju – 170 km.

Ten krótki opis ma na celu zorientować Czytelnika, a zarazem zachęcić do wsparcia tego Wielkiego Dzieła – Budowy Nowej Świątyni w sercu dżungli afrykańskiej.

Przyczyny zwłoki przy realizacji prac wykonawczych i aktualny znaczny postęp w budowie kościoła

Ponad rok czasu od wykonania fundamentów prace zostały zawieszone z kilku powodów:

1. brak gotowego materiału na budowę; zwłaszcza cegła produkowana 2 razy nie nadawała się do murarki, chociaż należało za nią zapłacić.

2. nieporadność szefa grupy pracowniczej przy kościele; zakupiony przez niego samochód ciężarowy był naprawiany kilkanaście razy w ciągu roku i po przejechaniu kilku kilometrów wciąż nawalał. Końcowe usiłowania związane z przeholowaniem go do stolicy też spełzły na niczym. Obecnie niefortunnie „zagarażowany” przy jednym z potoków zastawia częściowo drogę na przejeździe na naszą misję.

3. w letnie miesiące ulewne tropikalne deszcze utrudniały dojazd z materiałami budowlanymi ze stolicy, np. przywóz desek na dach wynajętym samochodem trwał 10 dni na odcinku 170 km ze stolicy do Bagandou.

4. moja niedyspozycyjność w kierowaniu pracami budowlanymi z powodu wylotu do Polski na pogrzeb mojej Mamy.

Przez ostatnie miesiące od stycznia bieżącego roku budowa kościoła znacząco ruszyła do przodu. Złą passę odmieniła cudownie łaska Boża:

Prace przy boudowie kościoła- stan na V 2016r.

Prace przy budowie kościoła – stan na V 2016r.

1. Nowa ekipa produkująca cegłę wykazała niezwykłą zręczność w wyciskaniu prasą ręcznie glinianych bloczków. Chociaż skuteczność wykonawcza wiązała się z dodatkowymi wydatkami pieniężnymi: należało sprezentować pracownikom blachę na dach, drzwi i okna, aby nie musieli nocować pod plandeką.

2. Wynajmowany samochód dostawczy ze stolicy nie psuł się tak często jak ten prywatny należący do wykonawcy robót kościelnych.

3. Mimo fatalnych dróg i łamiących się mostów kierowca dzielnie przywoził nam surowce ze stolicy i zwoził na miejsce żwir, kamienie, cegłę i piasek.

4. Blacha na dach kościoła wraz z krzyżem wieńczącym szczyt budynku świątyni dotarły na budowę aż z Polski dzięki zabiegom życzliwych ludzi.

Prace przy budowie kościoła – stan na V 2016r.

Prace przy budowie kościoła – stan na V 2016r.

5. Niezwykłą cierpliwością, usłużnością i wyrozumiałością wykazał się twórca planu budowy. Nie tylko opracował go gratisowo, ale jeszcze nanosił poprawki i po moich już osobistych zmianach przy samej budowie nie zarzuca mi niezgodności planu z jego realizacją i nawet dalej chętnie akceptuje i dorysowuje kolejne moje pomysły rodzące się na bieżąco przy powstawaniu murów.

6. Nieocenioną pomocą jest modlitwa wielu sympatyków tej strony i ich ofiarność finansowa. Projekt budowy został uwzględniony przez watykańskie Papieskie Dzieła Misyjne, które przyznały na cel budowy 27 tys. euro, ale ta suma nie pokryje nawet połowy wydatków na całość kościoła. Gdyby nie życzliwa pomoc wielu ofiarnych serc darczyńców prace utknęłyby już w martwym punkcie. Chwała więc Wam i gorące podziękowania za Wasz olbrzymi wkład w to dzieło.

Stary kościół w Bagandou

Stary kościół w Bagandou